Sudan'dan Genel Başkanımıza ziyaret

SUDAN "ŞİMDİ REFORM HAREKETİ PARTİSİ" GENEL BAŞKANI DR.GAZİ SELAHADDİN ATABANİ YENİDEN REFAH PARTİMİMİZİN GENEL BAŞKANI DR. FATİH ERBAKAN’A NEZAKET ZİYARETİNDE BULUNDU.

Sudan’ın önde gelen politikacılarından, iktidardaki Ulusal Kongre Partisi’nin Genel Sekreterliğini 1996-1998’de yapan, Sudan eski Dışişleri, Sağlık ve Pazarlama ve Haberleşme bakanlarından, Kuzey ve Güney Sudan arasında yürütülen ve 2002’de Salva Kiir ile üzerinde anlaşılan Machakos Süreci’nin mimarlarından, 2005’te Güney Sudan ile yapılan Barış görüşmelerinde Sudan Başkanı’nın Birinci Yardımcısı olarak büyük katkılar sağlayan, Sudan Başkanı Ömer El Beşir’in eski danışmanlarından Güney Sudan’ın bağımsızlığını kazanmasından sonra bu partiden istifa eden ve Şimdi Reform Hareketi Partisi’nin kurucusu ve Genel Başkanı Dr. Gazi Selahaddin Atabani, Yeniden Refah Partisi Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan’ı makamında ziyaret ederek, Ortadoğu ve Afrika’daki son gelişmeler konusunda fikir alışverişinde bulundu.

Dr. Atabani, Sudan’daki mevcut durumla ilgili yaptığı açıklamada,  parti olarak Sudan’da Ulusal Diyaloğun temel belgesi olan Ulusal Belge’den çekilmediklerini, sadece mevcut hükümetteki yürütme organından ayrıldıklarını ifade etti. Dr. Atabani, Sudan’daki istikrarı önemsediklerini ve tüm tarafları kapsayan Geçiş Konseyi ile ilgili daha önce çağrıda bulunduğunu ifade etti.

Dr.Atabani, Türkiye ile ilişkileri çok önemsediklerini ve Türkiye’nin bölge coğrafyası ve Sudan için büyük önem ifade ettiğini belirtti.

Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan'da, yaptığı açıklamada, güçlü bir Türkiye’nin tüm İslam ülkelerine liderlik yapabileceğini, İslam coğrafyasında yaşanan kırılgan politikaların bir an önce sona ermesi gerektiğini ifade ederek, Sudan Şimdi Reform Hareketi Partisi Genel Başkanı Dr. Atabani’nin Türkiye’de bulunmasının ve kendilerini ziyaret etmesinden duydukları memnuniyeti ifade etti. 

Görüşmede Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Bekin'de yer aldı.