Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan Yalova'da

Yeniden Refah Partisi Yalova 1. İl Olağan Kongresi, 5 Nisan 2019 Cuma günü Yalova Halk Eğitim Konferans Salonu’nda Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan’ın katılımı ile büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. Genel Başkanımıza; Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bahattin Sungur, Tanıtma’dan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zafer Emanetoğlu, Mali ve Ekonomik İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yücel Mollaismailoğlu eşilk etti. Kongre ayrıca Bölge Başkanı Maşallah Taylan, İstanbul İl Başkanı Hüseyin Terzi, Bursa İl Başkanı Naim Öztürk, Kocaeli İl Başkanı Mehmet Aras, Eskişehir İl Başkanı Osman Mandacı, Düzce İl Başkanı Nezir Merttürk, Genç Aktivistler Derneği Başkanı Erkan İlyas Helvacı, Kanuni Derneği Başkanı Ahmet Yavuz, Yalova’daki protokol mensupları, parti üyeleri, medya mensupları ve ‘Milli Görüş’ davasına inanan yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Dr. Fatih Erbakan, ‘Mücahit Erbakan’ sloganlarıyla karşılandı

Yalova’ya 5 Nisan 2019 Cuma günü öğleden sonra gelen Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, Yalova İl Teşkilatı tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda karşılandı. Cumhuriyet Caddesi üzerinden İstanbul Caddesi’nde açılışı gerçekleştirilen İl Binası’na kadar ‘Mücahit Erbakan’ sloganlarıyla gelen Erbakan açılışı öncesi açılış münasebetiyle toplanan halka hitabetti.

İktidar partisinin 17 yıllık iktidarında yaptığı hizmetler için teşekkür ederken, eksik yaptıkları ve yapamadıklarını da ifade etti.

Konuşmasının ardından besmele ile Yeniden Refah Partisi Yalova İl binasının açılışını, İl Başkanı ve Genel Başkan Yardımcılarıyla beraber yapan Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, il binasında basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Basın mensuplarına, “İktidara geldiğimizde, ülkeyi iflasın eşiğine getiren faizden kurtararak, her alanda üretimi destekleyecek çalışmalar içine gireceğimizi söyleyen Erbakan ‘Türkiye’nin kurtuluşu, faiz kıskacından kurtulmasıyla mümkündür’ açıklamasında bulundu.

Daha sonra Yeniden Refah Partisi Yalova Çiftlikköy ilçe binasının açılışını gerçekleştiren Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, ilçenin nüfusu, ekonomik girdileri ve siyasi durumu hakkında bilgiler edindi.

Ardından Yeniden Refah Partisi Yalova Altınova İlçe binasının açılışı için Altınova ilçesine geçen Genel Başkanımız, ilçe binasına giderken Altınova Trabzonlular Dernek Başkanın çay ikramını kırmayarak dernekte çay içti.

Altınova Trabzonlular Dernek Başkanı Birol Bayram ile bir süre sohbet eden Erbakan, güzergâhında bulunan Altınova Anadolu Erzurumlular Derneği Başkan ve yönetimini de ziyaret etti. Bir süre Dernek Başkanı Ferman Durmaz ve yönetim kurulu üyeleriyle sohbet eden Genel Başkanımız, dernek duvarlarında yer alan şehrin tarihiyle ilgili fotoğrafları dikkatlice inceledi. Yeniden Refah Partisi Yalova Altınova İlçe binasının açılışını gerçekleştiren Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, kendisini çiçeklerle karşılayan iki minik kızla sohbet etmeyi ihmal etmedi. Altınova ilçe açılışında yaptığı konuşmada, ülkenin içinde olduğu çıkmazdan, sıkıntılı durumdan söz etti.

Günün sonunda Yalova Halk Eğitim Merkezinde gerçekleştirilen ‘Yeniden Refah Partisi Yalova 1. İl Olağan Genel Kongresine katıldı.

Büyük bir coşku ve sevgi gösterileri arasında salona giren Genel Başkanımıza ilgi ve sevgi büyüktü.

İstiklal Marşı’nın hep bir ağızdan okunması, Divan başkanı ve Katip üyelerinin belirlenmesinin ardından Yeniden Refah Partisi Yalova İl Başkanı Mustafa Berber’in yaptığı açılış konuşması ile kongre başladı.

Berber, ‘Evlerimizi alevler sarmış, söndürmemiz gerek’

Yeniden Refah Partisi Yalova İl Başkanı Mustafa Berber yaptığı konuşmada, ‘Yeniden Refah Partisi Yalova 1. İl Olağan Genel Kongremize hepiniz hoş geldiniz. Ülke olarak çok zor bir süreçten geçiyoruz. Evlerimizde yangın var. Bu yangına müdahale gerekli. Bu yangını söndürmemiz lazım bir an önce. Filistin’de, Arakan da Müslümanlar büyük sıkıntı içinde. Yeniden Refah Partisi Dünya’da ki tüm 6 milyar insanın refahı için var. Bizlerin emeği, bizlerin davası dünyada yaşanan adaletsizliklerin ve zulümlerin son bulması içindir’ şeklinde konuştu.

‘Mücahit Erbakan’ sloganları işliğinde konuşmasını yapmak için yoğun bir tezahüratla kürsüye gelen Genel Başkanımızın konuşması, verdiği rakamlar, örnekler salonu hınca hınç dolduran Yalovalılar tarafından heyecanla takip edilen, sık sık sloganlarla eşlik edilen konuşmasında şu ifadelere yer verdi.

“Kendi geleceğimizi, kendi rahatlığımızı, kendi menfaatimizi düşünmek yerine, ümmeti, insanlığı ve bütün milletimizi düşünerek bu yola baş koymayı nasip eden Cenabı Allah’a sonsuz şükürler olsun. Bizlere, Yaşanabilir Bir Türkiye, Yeniden Büyük Türkiye ve Yeni Bir Dünya hedefi için yola çıkan bu kutlu kervanın yolcuları olmayı nasip eden Cenabı Allah’a sonsuz şükürler olsun.

Merhum Erbakan hocamıza Allah gani gani rahmet eylesin. Erbakan hocamız diyordu ki ‘Siz eğer şu çalışmalarla kazandığınız sevabı tam manasıyla tahmin edebilseydiniz, geceleri sevinçten ve heyecandan uyku uyuyamazdınız. Şu kervanın yolcuları olarak elde ettiğiniz mükâfatlara tam olarak bile bilseydiniz, insanlık için, Afrika için, Arakan için, Yemen için, Suriye için kendi ailesinden, kendi zamanından, kendi servetinden fedakârlık ederek bu koşmanın sevabını ve mükâfatını bilseydiniz geceleri sevinçten uyku uyuyamazdınız’ diyordu. Allah binlerce kez razı olsun. O mükâfatlara ulaşmayı Cenabı Allah cümlemize nasip eylesin.

‘Su göründü teyemmüm bozuldu’

Bizleri 7 milyar insanın kurtuluşu için Afrika’daki açlardan tutun Arakan’daki zülüm altında inleyen nereye kadar, Ege’de boğulan Aylan bebekten tutun Yemen’de bombardıman altında inleyen minicik yavrulara kadar, 7 milyar insanı kurtarmak için yollara düşmeyi nasip eden Cenabı Allah’a sonsuz şükürler olsun.

Her zaman ifade ettiğimiz gibi hayrın kendisinin, işin aslının, gerçek milli görüş kervanının yola revan olma vakti gelmiştir. Artık bütün insanlığın kurtuluşu reçetesi olan milli görüşü siyasi alanda hakkıyla temsil etmenin vakti gelmiştir.  İşte bütün bu sebeplerden dolayı 23 Kasım 2018’de Yeniden Refah Partimiz kuruldu. Kutlu kervan yola revan oldu elhamdülillah. 23 Kasım 2018’de Yeniden Refah Partimizin kurulmasıyla ne oldu? Erbakan hocamızın tabiriyle, su göründü teyemmüm bozuldu.

‘Bu kervan mazlumların ve gariplerin kurtarıcısı’

Bu kervan aynen merhum liderimiz Erbakan hocamız gibi siyaseti bir ibadet olarak gören anlayışla yola çıkıyor. Bu Kervan zalimlerin, sömürgecilerin oyunlarını bozmak için yola çıkıyor. Bu kervan mazlumların ve gariplerin kurtarıcısı olmak için yola çıkıyor. Bu kervan 1969’da başlayan kutlu yürüyüşü menzile ulaştırmak için yola çıkıyor. Bizim dayanağımız ne cesaret ödülüdür, nede Londra’daki Kristal Küre ödülüdür. Bizim en büyük dayanağımız inancımızdır, davamızdır, Erbakan hocamızdır, Milli Görüştür’ ifadelerini kullandı.

‘Necip millete güvenerek yola çıktık’

Sizden ne istiyorum biliyor musunuz? Heyecan, Heyecan, Heyecan’ diyen Erbakan hocamıza Allah gani gani rahmet etsin ve bizleri de ona layık eylesin inşallah. Erbakan hocamız Heyecan, Heyecan, Heyecan diyerek haykırıyordu. Biz ne diyoruz? Biz de diyoruz ki ‘ Heyecan imandan doğar, Heyecan dava aşkından doğar, Heyecan şuurdan doğar, Heyecan samimiyetten doğar. Bugünleri gösteren, bu muazzam salonlarda, şu muazzam atmosfer içerisinde buluşmayı nasip eden Cenabı Allah’a sonsuz şükürler olsun. Heyecan bu salonda, dava aşkı bu salonda, şuur bu salonda, samimiyet bu salonda, sadakat bu salonda, fedakârlık bu salonda, Heyecan, Heyecan ve Heyecan bu salonda Elhamdülillah.

Bizler hiçbir zaman kısa yoldan makam, mevki elde etmenin içerisinde bulunmadık. Eğer bunu isteseydik bugün sizlerde bizlerde çok farklı yerlerde olabilirdik. Biz dünyacı değil ahiret öncelikliyiz. Bizler sırtımızı dış güçlere yaslayarak yola çıkmadık. Bizler malum ülkelerin büyükelçileri ile konsolosları ile gizli görüşmeler yaparak yola çıkmadık. Bizler holding patronları ile, sermaye sahipleri ile, medya patronları ile anlaşarak yola çıkmadık. Bizler bir takım gizli toplantılarda bazı sözler vererek ve karşılığında bazı sözler alarak yola çıkmadık. Biz dış güçlere, dünya Siyonizm’ine göz kırparak yola çıkmadık. Biz önce Cenabı Allah’a sonra da bu necip millete güvenerek yola çıktık. Diyoruz ki biz sırtımızı dış güçlere, sermaye sahiplerine, medya patronlarına yaslayarak değil 23 Kasım 2018’de Yeniden Refah Partimizin kuruluşunda bütün dünyaya gösterdiğimiz gibi sırtımızı Hacı Bayram-ı Veli hazretlerine, Eyyup El Ensari hazretlerine, Cennet Mekân Sultan Abdülhamid Han hazretlerine yaslayarak yola çıktık.

‘Dört ayrı yerden emniyete alarak kurduk’

Yeniden Refah Partimizin tam dört ayrı yerden emniyete alarak kurduk. Bunlardan bir tanesi Hacı Bayram-ı Veli hazretleri, diğeri Eyyup El Ensari hazretleri, diğeri Cennet Mekân Sultan Abdülhamid Han hazretleri, 4.’sü ise merhum liderimiz Erbakan hocamız. Bu dört şahsiyeti dizinin dibinde çekilen besmeleler ve yapılan dualarla yola çıkıldı. Eğer bu istikametten ayrılmazsak ve bu istikametten ayrılmadığımız müddetçe sırtımızı bu şahsiyetlere dayadığımız için bütün dünya bir araya da gelse bizim sırtımızı yere getiremez Allah’ın izni ile.

‘İktidar da bulunan iradenin icraatlarına bakınca…’

Sizlerin de çok iyi bildiği gibi ülkemiz aylardan beri süren çok yoğun bir seçim maratonunu geride bıraktı. Seçime kadar konuşulanlar ve söylenen sözler hepsi artık geride kaldı. Seçim yapıldı. Seçim sonuçlarının ülkemize ve milletimize hayırlı getirmesini Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum. Artık şimdi ülke olarak önümüze bakma zamanıdır. Ülkemizin temel meselelerini masaya yatırma ve bu temel meseleleri konuşma, çözüm üretme zamanıdır. Şimdi ülkemizde son 17 seneden bu yana iktidar da bulunan iradenin icraatlarına bakınca, ülkemizin genel gidişatına ve durumuna bakınca ne görüyoruz? Her zaman ifade ettiğimiz gibi mevcut iktidar 17 senede elbette hayırlı ve faydalı hizmetler yapmıştır. Bundan dolayı her fırsatta ifade eder kendilerine teşekkür ederim. İnanç özgürlüğü alanında son derece önemli adımlar atıldı. Milletin inancı ile kavgalı bir devlet yapısından, milletin inancı ile barışık bir devlet yapısına geçildi.

Bundan 20 sene önce ülkemizde bir tane başörtülü milletvekilini bile hayal edemezken, ne büyük zorluklar yaşarken bu bugün başörtülü milletvekilleri, bakanlar, büyükelçiler kaç tane sayısını bilmiyoruz ve hepsi görevlerinde ve hepsi hizmet etmeye devam ediyor.

‘Takdir ediyoruz, teşekkür ediyoruz’

Dış güçlerin İslam âlemine ve ülkemize karşı attığı adımlar karşısında en azından sözlü olarak da olsa sesimizi yükseltmemiz, tepki göstermemiz bizleri yeterli olmasa bile memnun etmektedir. İsrail’e yapılan çıkışlar sözlü olarak da yapılsa fiili olarak bir adım atılması da bizleri memnun eden gelişmelerdi. Bütün bunlarla birlikte köprüler, duble yollar, havaalanları, parklar, bahçeler, spor tesisleri, hastaneler, okullar çok sayıda alt yapı ve üst yapı hizmetleri, Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullandığı silah teçhizatının önemli ölçüde milli olarak üretilmesi, son derece önemli belediyecilik hizmetleri, bunların hepsini taktir ediyoruz, yapanlara ve yaptıranlara teşekkür ediyoruz.

Biz kurulurken bir şey daha söyledik. Faydalı ve hayırlı işlere teşekkür edeceğiz, eksikleri tamamlayacağız, yanlışları düzelteceğiz dedik. Son 17 seneye genel olarak baktığımızda bütün bu hizmetlerin hakkını teslim ettikten sonra 17 senemize genel olarak baktığımız zaman dört tane kelime görüyorum. O kelimeler; Borç, Faiz, Beton ve Çimento.

2002 yılında kamunun toplam borcu 256 milyar ₺’den 2018 yılına geldiğimiz zaman kamunun toplam borcu 1057 milyar ₺’ye yükselmiş durumda. Özel sektörün 2002 yılındaki borcu 88 milyar ₺, 2018 Haziran ayında 2 trilyonu aşmış durumda. 82 milyon vatandaşın borcu 2002 yılında 6 milyar ₺, 2018 yılı haziran ayında ise 550 milyar ₺. Bizler Yeniden Refah Partisi olarak bu aziz milleti kurtarmamız gerekiyor.

Geçim sıkıntısı çeken milyonlarca dar gelirlinin, fakir fukaranın derdine bunlar derman olmaz. Bu dertlere derman olabilmek için üretim gerekir, istihdam gerekir, ihracat gerekir, teknoloji gerekir, ARGE gerekir, milli gelirin reel olarak arttırılıp adil bir şekilde paylaştırılması gerekir. Milli gelirimiz arttı diyorlar ama milli gelirimiz artmakta sadece dolar milyarderlerimiz arttı. 2002 yılında 10 tane dolar milyarderimiz vardı, 2018 yılında 50 tane dolar milyarderimiz oldu. 50 tane dolar milyarderinin gelirini 82 milyona bölerek milli gelirimiz arttı denilmez. Bu dolar milyarderlerinden 82 milyona gelen bir şey yok. 50 tane dolar milyarderinin geliri artıyor vatandaşların değil. Biz bu sözlerimizi, bu eleştirilerimizi dost acı söyler mantığı ile yapıyoruz. Biz Türkiye’de alışılagelmiş muhalefet anlayışında olduğu gibi iktidarın hatasına, yanlışına sevinen bir anlayışla bu eleştirileri yapmıyoruz. Biz, ülkemiz ve milletimizin selameti için uyarı vazifemizi yapıyoruz. İktidardakiler içinde kardeşlik vazifemizi yapıyoruz. Eğer bu gemi batarsa, bu gemi iflas ederse Allah göstermesin iktidar ile muhalefet ile hepimiz aynı geminin içerisindeyiz. Hepimiz birlikte batacağız. O yüzden hepimizin kurtulmasını istiyoruz, bu nedenle kardeşlik vazifemizi yapıyoruz. Her zaman ifade ettiğimiz gibi Yeniden Refah Partisi olarak bizler, yıkmak için değil, yapmak için geliyoruz. Biz, bu iktidar gitsin değil de, bu sorunları kim çözerse çözsün anlayışı ile siyaset yapıyoruz. Bizim derdimiz üzüm yemektir, milletimizi kurtarmaktır, bağcıyı dövmek değildir. Bizim derdimiz bu yangını el birliği ile söndürmektir. Çünkü bizler kavga etmek için değil, milletimizin derdine derman olabilmek için siyaset yapıyoruz.

‘Dinozor parkına 200 milyon doları buluyorsun’

Sakarya’daki stratejik öneme sahip tank palet fabrikasına 50 milyon dolar lazım diye satıyorsun, Ankara’daki dinozor parkına 200 milyon doları buluyorsun. Bu zihniyetle biz kurtulamayız, kalkınamayız, işsizliğe çare bulamayız.

Biz beton ve çimento yerine,  üretim, istihdam ve ihracata öncelik vereceğiz. Sanayi ve teknolojiye öncelik vereceğiz. Araştırma ve geliştirmeye öncelik vereceğiz. Katma değeri yüksek, teknoloji ürünü ihracatına öncelik vereceğiz. Bunlar olmadan Türkiye kurtulmaz. Merhum Erbakan hocamız 1956 yılında gümüş motoru kurdu, 1974’te ağır sanayi hamlesini yaptı ve tam 50 sene üretim, istihdam, sanayi, ihracat diye diye dilinde tüy bitti. Neden? Çünkü bunlar olmadan beton atmakla, çimento dökmekle Türkiye’yi kurtarmanız mümkün değil de onun için. Bu gerçekleri bildiği ve gördüğü için Erbakan hocamız bu hizmetleri yaptı.

Erbakan’ın konuşmasının ardından kongreye geçildi. Tek liste ile girilen seçimde, Yeniden Refah Partisi Yalova 1. İl Olağan Kongresinde Yönetim Kurulu Asıl Üyelerine; Mustafa Berber(Başkan) Mesut Yaşa, Mehmet Yavuz, Turan Özen, Mehmet Emin Öz, Mustafa Akbulak, Ayhan Polat, Ali Karadağ, İsmail Şahin, İbrahim Özyanıkoğlu, Bekir Çağlar, Cengiz Bütün, Recep Ali Akın, Abdullah Zeki Ercan, Galip Gümüş, Mustafa Ofluoğlu seçildi.

Yedek Üyelere; Sezai Demir, Saadettin Dinç, Fetihan Darıcı, Cengiz Coşkun, Barış Yalçın, Selim Demirel, Mehmet Aksoy, Can Bartın Akdemir, Necmi Akbay, Ahmet Özdemir, Serdar Ünsal, Memik Lök, Serkan Kayhan, Dursun Eski, Kazım Seçmen seçildi.

Disiplin Kurulu’na; Mesut Yaşa(Asil), T. Yaşar Karaman(Yedek).

Büyük Kongre Delegelerine; Mustafa Berber, Turan Özen, Mehmet Yavuz, Temel Yaşar Karaman, Serhat Yiğit, Mesut Yaşa seçildiler.

Seçimden sonra, yeni il yönetim kurulu ve teşkilat üyeleri, Genel Başkan Dr. Fatih Erbakan ile toplu olarak çektikleri fotoğrafın ardından kongre sona erdi.